צריכים ייעוץ הנדסי ? השאירו פרטים ואנחנו מיד חוזרים

ליקויי בניה נפוצים

המורכבות של מבנה מגורים

ליקויי בניה הם דבר שכיח מאוד הן בבנייה חדשה והן בבתים ודירות יד 2, מומלץ מאוד לבצע בדיקת ליקויי בנייה לפני רכישה של כל בית, בדיוק כפי שאתם רוכשים ביטוח לרכב שמגן עליכם מפני מפגע כספי גבוה. לכן חשוב לדעת ולהבין מהם אותם ליקויי בניה נפוצים.

הבית שבו השקענו את מרבית כספנו או התחייבנו למשכנתא ארוכת שנים על מנת להנות ממנו לאורך שנים רבות, הוא גם במרבית המקרים ההשקעה העתידית המשמעותית ביותר שלנו.

בית או דירה הוא מבנה חזק, אבל מורכב מאד הכולל מימוש תכנית הנדסית ואדריכלית מורכבת, שלד בניין לתמיכה בעומס המבנה, שיפועים מדויקים, איטומים וניקוזים למניעת חדירת רטיבות אל תוך הבית, תשתית חשמל, מערכת שרברבות, ריצוף, טיח, צבע, וכן עמידה של הנ"ל בכל התקנים על פי החוק. מורכבות גבוהה שכזו פותחת פתח לקיום של ליקויי בניה רבים, על כן יש צורך בבדק בית במהלך הרכישה או הבניה.

בדק בית נעשה על ידי מהנדס בודק שהוא מהנדס בניין מומחה בביצוע ביקורת מבנים ואיתור ליקויי בניה ובעל מכשור מתקדם. דוח מהנדס בודק יכיל רשימה מפורטת של כל הליקויים שנמצאו עם מפרט הנדסי המתאר את אופן התיקון המוצע.

דוח המהנדס עשוי להשפיע משמעותית על שווי הנכס בבדק בית של דירה מקבלן, בדיקת דירה יד שנייה או בביקורת מבנים משותפים / ציבוריים .

להלן פירוט על ליקויי בניה נפוצים:

ליקויים בשלד מבנה

שלד המבנה הוא המערכת חזקה לנשיאת עומסים, המורכבת עמודים, קורות, תקרות. השלד מכיל חלק תת קרקעי שהוא יסודות המבנה. בבנייה קונבנציונלית השלד עשוי מיציקת בטון מזויין עם ברזל באתר הבנייה.

חלק מן הליקויים בשלד בניין הם ליקויים בטיחותיים היכולים לסכן את שלומם של האנשים המתגוררים בבית, עקב התמוטטות חלקי מבנה. אלו ליקויים העשויים לפגוע משמעותית בשווי הנכס במידה והם לא ניתנים לתיקון או שעלות התיקון שלהם מאד גבוהה. על כן יש חשיבות גבוהה בתיעוד ליקויים אלו מבעוד מועד, טרם רכשנו את הנכס או כל עוד הנכס נמצא בבניה והקבלן המבצע נמצא בשטח.


ליקויי שלד בבניה קונבנציונלית מתחלקים לשתי קטגוריות:

 

  1. אי דיוק של יציקת יסודות, קורות ועמודים בהתאם לתוכנית ההנדסית, טעויות במידות, שיפועים או זוויות.
  2. איכות נמוכה של יציקת אלמנטים מבטון, ואי הקפדה על תקני הבנייה, העשויה להתבטא בין השאר ב: בטון מוחלש, סגרגציה בבטון – היפרדות בין החצץ לבין שאר מרכיבי תערובת המליטה, סדקים בבטון המאפשרים חדירת רטיבות או אף מהווים סכנת התמוטטות, ברזל זיון ללא כיסוי בטון, שילוב לא תקני של מוטות הברזל במהלך היציקה, גרמי מדרגות בלתי תקניים (שלח צר מידי, רום גבוה מידי, גרם מדרגות ארוך ללא פודסט), ממ"ד לא תקני ועוד

ליקויי איטום בבניה וליקויי ניקוזים

הבעייה ללא ספק הנפוצה ביותר בדירות ובתים הן חדשים מקבלן וכמובן בשוק היד השנייה הינה נזקי מים – עובש ורטיבות בקירות כתוצאה מחדירת רטיבות אל תוך תקרות וקירות המבנה.

הישיבה בבית החדש עם דלי מונח באמצע הסלון בגלל טפטוף מים מהתקרה או ריח עובש תמידי בבית יגרמו לנו עוגמת נפש רבה, בנוסף על ההשפעה הבריאותית. יתר על כן, לא תמיד קל לאתר את המקור של רטיבות בתקרה או בקירות והתיקון עשוי לדרוש טיפול מקיף ויקר בגגות, צנרת מים או חדרי המקלחות.

ליקויים בריצוף, קרמיקה פנלים ואריחי חיפוי חיצוניים

ליקויים בריצוף ואריחים הם תופעה נפוצה וידועה הגורמת לבעל הבית שאט נפש עקב הפגיעה באסתטיות של הבית ובנוחות השימוש בו.

פעמים רבות עקב רשלנות של הקבלן או בתום לב, עקב ביצוע לא נכון או שימוש בחומרים לא מתאימים עשויות להתרחש התופעות הבאות: הפרשי שיפועים בין אריחים הנראים לעיין, מרווחים לא אחידים, מרצפות זזות ושוקעות כאשר כשדורכים עליהן, מרצפות שבורות, סדיקת מרצפות וחיפויים, הינתקות ונפילה של אריחי קרמיקה בחדרי המקלחת ואריחי חיפוי של קירות חיצוניים.

בנוסף ישנן שריטות וכתמים על אריחים המהווים פגם אסטתי וגם לזה התקן מתייחס:

  1. סדקים המתפשטים כמו ענפי עץ או ערוצי נחל ומוציאים ענפים קטנים יותר – מעידים על תערובת טיח לא תקינה או יישום לא נכון.
  2. סדקים ארוכים ועמוקים – עשויים להעיד על בעיה קונסטרוקטיבית בשלד הבניין שהיא חמורה יותר.
  3. נפילה של חלקי טיח
  4. מרקם צבע או שליכט שאינם אחידים, שטח פנים בעל שקעים או בליטות

ליקויים בתשתיות מים וביוב (אינסטלציה)

בימינו צנרת מים מתכתית או  פלסטיק קשיח PVC עברו כבר מהעולם, האחת בגלל רגישות לקורוזיה וזיהום של מי השתייה בחלודה והשנייה עקב היותה שבירה. כיום מקובל להשתמש בצנרת פקסגול PEX – צינור שחור קשיח גמיש ביותר לכיפופים, או צנרת מולטיגול רב – שכבתית SP, המילה האחרונה בצנרת שהיא מעיין שילוב של פלסטיק קשיח מבחוץ ומתכת אל חלד מבפנים ומשלבת את היתרונות של שמירה על איכות המים  פלוס צינור חזק וגמיש באופן מספק.

התקנה של צנרת ללא תכנון אדריכלי נכון או בניגוד לתקן עשוי להביא לליקויים הבאים: לחץ מים נמוך בברזים ונזילות בתוך בחלקי המבנה שונים.

יתר על כן, תקלות מערכת ביוב נפוצות:

1.ריח לא נעים בתוך הבית בשל אי התקנת מחסומי ריח

2. סתימות ביוב תכופות בשל שימוש בצנרת בקוטר שאינו מספיק או בשל תכנון מסלול ניקוז ביוב מורכב מידי

3. שיפועי צנרת ביוב לא מספקים

4. נזילה של מי ביוב מתחת לריצוף או גם מעל לתקרה במקרה של בית עם מספר מפלסים.

ליקויים בתשתית החשמל

ליקויים במערכת החשמל מהווים ליקויים בטיחותיים המסכנים את דיירי הבית ובנוסף פוגעים בשגרת ונוחות המחייה בבית עקב נפילת מפסק הפחת לעיתים תכופות בבית ללא סיבה נראית לעין.

ליקויי התקנת החשמל האפשריים הם רבים וכוללים:

הארקה לא תקינה, חוטי חשמל גלויים, פיצולי שקעים בניגוד לתקן, שימוש בחומרים דליקים בסביבת תשתית חשמל בניגוד לתקן, העמסת הספק חשמלי על חוטי החשמל, לוח חשמל עם  אספקת  מתח נמוכה מהדרוש ושקעים עם אספקת כוח נמוכה מהדרוש עקב הפצת ההספק החשמלי לשקעי ונקודות החשמל בבית ללא תכנון אדריכלי נכון וללא התחשבות פרטנית בסוג צרכן החשמל לכל שקע, נקודה ואזור בבית.

5
5.0 rating
מתוך 5 כוכבים, מבוסס על 20 חוות דעת.
לייעוץ ראשוני חינם והצעת מחיר

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך ...

שיחת ייעוץ בחינם

פנו אלינו לייעוץ ללא התחייבות
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם!

הודעות שיתקבלו לאחר שעות העבודה
יטפלו ביום העסקים שלמחרת.

 
 

תודה על פנייתך

קיבלנו את הפרטים, נחזור אליך בהקדם!

לקוחות יקרים, גם בימים של חשש וחוסר ודאות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, השירותים שלנו זמינים עבורכם ופועלים במתכונת הרגילה.
אנו ממשיכים לספק שירותי הנדסה ובדק בית תוך כדי שמירה על כללי הזהירות והנחיות משרד הבריאות.

פתיחת צ'אט וואטסאפ
1
יצירת קשר בוואטסאפ
רימון שירותי הנדסה
שלום רב,
לייעוץ הנדסי מקצועי והצעת מחיר, שלחו הודעה.